top of page

The Emotional Life of Your Brain | Richard J. Davidson

ספרים

זה ספר שבמפורש חיכיתי לו, כי הוא מציג משנה סדורה ומבוססת אמפירית שמחברת בין שני עולמות: עולם חיי הנפש האמורפי והביטוי הנצפה שלו במוח האנושי. המחקר פורץ הדרך של ריצ'ארד דיוידסון, פרופסור לפסיכולוגיה ופסיכיאטריה באוניברסיטת ויסקונסין, הוביל אותו לפתח מודל חדש המסביר מה מקור הרגשות שלנו, איך זה מתבטא במבנה ובתפקוד המוח, ומה שהכי מרתק - כיצד ניתן להשפיע ולשנות את הרגשות והאישיות שלנו. לפי דיוידסון, האישיות מורכבת משישה סגנונות רגשיים שהם בעצם צירים שכל אחד מאיתנו נמצא בנקודה כלשהי על פני הרצף שלהם. המיקום הייחודי שלנו על פני כל רצף מבטא את האישיות הייחודית שלנו, והוא דינמי וניתן להשפעה באמצעים שונים.

The Brain That Changes Itself | Norman Doidge

ספרים

ספרו של הפסיכיאטר נורמן דוידג' "המוח הגמיש", הוא ספר שנמצא במקום מכובד מאד בספריה שלי בשל ההשפעה הגדולה שלו על דרך החשיבה שלי. הספר מציג שורה ארוכה של מחקרים ותיעודי מקרים יוצאי דופן, הממחישים את מידת גמישותו הבלתי מוגבלת כמעט של המוח האנושי, ואת יכולתו לשנות את תפקודו בהתאם לתנאי הסביבה. האמת המדעית הזו נדחתה בבוז עד לא מזמן, ונחשבת לפריצת הדרך המשמעותית ביותר בארבעת העשורים האחרונים בתחום של מדעי המוח. הספר מציג למשל, אשה שנולדה עם חצי מוח שחיווט עצמו מחדש לפעול כמוח שלם, איש מבוגר שהחלים באופן מלא משבץ מוחי קשה, אדם שסבל מכאבי פנטום ונרפה באמצעות יצירת אשליה אופטית שהשפיעה על פעילותו המוחית, ועוד שלל סיפורים מרתקים ומופלאים, מלווים בהסברים מדעיים בהירים.

The Biology of Belief: Unleashing the Power of Consciousness, Matter & Miracles | Bruce Lipton

ספרים

"הביולוגיה של האמונה" הוא עוד ספר מופלא ופורץ דרך. הספר מחבר בין הרוח לביולוגיה של התא, ובעצם מסביר איך הסביבה משפיעה על הביולוגיה שלנו עד רמת התא הבודד. מחבר הספר, ד"ר ברוס ליפטון, הוא חלוץ בתחום הביולוגיה החדשה ואפיגנטיקה וחוקר בעל שם בתחום חקר תאי הגזע. בקורסים אינטרנטיים שמעביר הוא מסביר שהתורשה המשפחתית שלנו איננה סוף פסוק, וכי הגנים אינם מקובעים או בלתי נתונים לשינוי, אלא מושפעים מדפוסי המחשבה שלנו ביחס לעולם שבו אנו חיים. לתפישתו, אנו יכולים למנוע ולטפל בבעיות רפואיות חמורות כדוגמת סרטן, עלייה ברמות הכולסטרול או כל מחלה אחרת, באמצעות שינוי קוגנטיבי שמשפיע על הסביבה התאית.

Feeling Good | David Burns

ספרים

"בוחרים להרגיש טוב" של ד"ר דיויד ברנס הוא אחד הספרים הנדירים שזוכה לפופולריות גוברת שנים רבות לאחר שיצא לאור. זהו ספר המגיש ידע מקצועי המבוסס על נסיון קליני רב בצורה פשוטה וכנה, הנקראת בשקיקה. עבור הרבה מאד אנשי מקצוע הספר הזה הוא סוג של 'מורה נבוכים' לגישת הטיפול הקוגניטיבי וליישומה בטיפול בדכאון. אולם הרעיונות המתוארים בספר אינם מיועדים רק לסובלים מדכאון, כל אדם יכול להשיג באמצעותם שיפור עצמי, שליטה רגשית, ושלווה בחיי היומיום. הספר מכיל גם תרגילים ישומיים שעוזרים להטמיע באופן עמוק את ההבנה התיאורטית של הרעיונות והעקרונות המוצעים בו, שבכוחם להביא לרווחה נפשית.

Man’s Search for Meaning | Viktor E. Frankl

ספרים

"האדם מחפש משמעות" של ויקטור פרנקל, הוא אחד הספרים המרגשים והחזקים ביותר שקראתי, ושלא יכולתי להניח מידי. אם הפסיכואנליזה מדברת על "שאיפה לעונג", והפסיכולוגיה של אדלר מדגישה את "השאיפה לכוח", הלוגותרפיה של ויקטור פראנקל מדברת על "השאיפה לפשר". לפי תפישה זו, האדם מסוגל לשאת רעה, השפלה, פחד וזעם על עוולות, בזכות התמקדות בחשיבה המעוררת בו רגש חיובי: דמויותיהם של בני אדם אהובים שהוא שומר בליבו, הדת, חוש הומור, או אפילו מיקוד בחמדת טבע שגרתית כמו עץ או שקיעת החמה. לתפישתו, האהבה היא המטרה הסופית והנעלה ביותר אשר אליה ישאף האדם. האדם נושע על ידי האהבה ובאהבה. 

Mindset: The New Psychology of Success | Carol Dweck

ספרים

Growth Mindset היא תפישה שפותחה ע"י פרופ' דואק (פסיכולוגית חינוכית) על סמך כמה עשורים של מחקר, הגורסת כי למוח של כולנו יש יכולת ללמוד ולפתור בעיות, גם בתחומים בהם נדמה לנו שאנחנו לא בעלי כישורים מתאימים. בספר החשוב הזה, היא מראה איך הצלחה בביה"ס, בעבודה, בספורט, באומנויות ולמעשה בכל תחום, מושפעת דרמטית מהאופן שבו אנו תופשים את כישורינו ויכולותינו. מחקריה מראים כי אנשים המאמינים שכישורים הם מולדים וקבועים, משגשגים פחות מאלו המאמינים שיכולות ניתן לפתח, וכי המרכיב הדרוש להצלחה הוא לא כישורים יוצאי דופן, אלא יכולת להתמודד עם אתגר עד פיצוח שלו, מבלי להרים ידיים כשקשה בדרך. דואק מסבירה כי הדרך להשגת היכולת הזו היא ע"י מתן חיזוקים על מאמצים ולא על הצלחות כפי שאנו נוטים בדרך כלל לעשות. ההשלכות והיישומים של תפישה זו – רבי חשיבות עבור כל אחד, ובמיוחד עבור הורים, מאמנים ומנהלים. ניתן למצא גם הרצאת TED שלה בנושא זה.

To Reach Beyond Your Limits by Training Your Mind | Marisa Peer

הרצאות

הרצאה סוחפת בה מסבירה פיר כי אנו יכולים לאמן את המוח שלנו לעשות כל מה שאנחנו רוצים. שיתוף פעולה עם המוח הוא קריטי. התמונות שאנו מדמיינים, והמילים שאנו אומרים לעצמנו משפיעות על איך אנחנו מרגישים. לכן עלינו לומר לעצמנו דברים חיוביים, למתוח את עצמנו, ולהפוך את הלא מוכר למוכר. בהרצאה זו מביאה מריסה את תמצית הלמידות שלה משנים רבות של נסיון קליני עם מטופלים רבים, ביניהם כוכבי רוק, מנכ"לים של חברות מובילות, אתלטים אולימפיים, שחקנים זוכי אוסקר, ועוד.

מריסה פיר היא רופאה ומטפלת שזכתה בתואר התרפיסטית הטובה ביותר ע"י המגאזין הבריטי Men’s Health Magazine.  

The Science of Cells That Never Get Old | Elizabeth Blackburn

הרצאות

הרצאה מאלפת (מבחינת החדשנות ופריצת הדרך המתוארת בה) של אליזבת' בלקבורן, זוכת פרס נובל בביולוגיה מוליקולרית, המסבירה איך העמדות והתפיסות שלנו משפיעות השפעה ישירה על הביולוגיה של התא ועל תהליכי הזדקנות ובריאות גופנית. מחקריה אף מראים כי כלי טיפול הנמצאים בשימוש תדיר בטיפול CBT, כמו מדיטציה, וטיפול קוגניטיבי המסייע לאדם לאמץ קוגניציות חיוביות, יכולים להחזיר את הגלגל לאחור (אפקט של אנטי-אייג'ינג), ולשפר את הבריאות הפיסית והנפשית באופן דרמטי.

Your Body Language May Shape Who You Are | Amy Cuddy

הרצאות

שפת הגוף שלנו לא רק משפיעה על איך אנשים אחרים רואים אותנו, אלא גם על איך אנחנו תופשים את עצמנו! אמי קודי, פסיכולוגית חברתית, מתארת בהרצאה זו את ההדדיות וההשפעה הדו-כיוונית המתקיימת בין המנח הפיסי שלנו למצב הפסיכולוגי שלנו. ממצאי מחקריה של קודי מראים כי עמידה של 2 דקות בתנוחה המשדרת כוח כשאנחנו לא מרגישים חזקים באותו רגע, מפחיתה בצורה משמעותית את רמת הקורטיזול בגוף, משנה את תחושתנו ומעלה את בטחוננו העצמי. בעקבות שינויים מיידים אלו, משתנה התנהגותנו ורמת הביצוע שלנו עולה. זוהי הרצאה מרגשת ומומלצת במיוחד עבור אנשים המתמודדים עם חרדה חברתית ופחד קהל.

The Happy Secret to Better Work | Shawn Achor

הרצאות

בהרצאה זו סוקר שון אקור ממצאי מחקרים מתחום הפסיכולוגיה החיובית והשלכותיהם לגבי השאלה איך ניתן להשיג הצלחה עסקית. מה למשל מנבא הצלחה? מסתבר שרק 25% מהצלחה בעבודה מנובאים ע"י  IQ, בעוד ש 75% של ההצלחה מנובאים על ידי רמת האופטימיות, התמיכה החברתית שיש לפרט, ויכולתו לראות לחץ כאתגר במקום כאיום.

מחקרים אחרים מראים שכשהמוח במצב תודעתי של אושר, רמת היצירתיות, האינטיליגנציה, האנרגיה, ועוד פרמטרים עסקיים אחרים עולה בעשרות אחוזים בהשוואה למצבים תודעתיים שליליים. הבשורה המשמחת היא שיש לנו יכולת להשפיע על רמת האושר שלנו באמצעות תרגול של התמקדות בחיובי. נמצא שתרגול של חשיבה חיובית במשך 2 דקות למשך 21 יום מחווט מחדש את המוח, ומחזק בו את הנטיה להתבונן במציאות באופן חיובי, ואגב כך מגביר את רמת האושר שלנו.

Please reload

bottom of page